Серија А

Сасуоло херојски се избори за бод кај Јувентус со голман кој не бил роден кога Џиџи Буфон дебитирал (ВИДЕО)

Јувентус одигра само 2-2 против Сасуло, гостите херојски се изборија за бод на гостувањето кај шампионот на Италија, иако на голот имаа 18 годишен голман за кого ова беше прв меч во Серија А.

„Старата дама“ може да го загуби лидерското место на табелата по ова коло, избраниците на Маурицио Сари попладнево одиграа 2-2 против Сасуоло. Бонучи го отвори резултатот со прецизен удар од врвотна шеснаесетникот, но само три минути подоцна гостите изедначија. Бога ја избегна офсајд стапицата и мајсторски го лобуваше Буфон за 1-1.

Сасуоло поведе на стартот од вториот дел по серија грешки на домаќините. Квадрадо лошо врати, Де Лихт иако ја стигна топката само му ја подаде на Капуто а капак на се беше лошата интервенција на Буфон кој дозволи токата да заврши зад неговиот грб.

По негативата, Јувентус силно притисна, стигна до изедначување преку пеналот на Роналдо, но победоносен гол изостана. „Бјанконерите“ имаа неколку шанси, но сигурен беше голманот Стефано Турати. 18 годишното момче, кој не бил роден кога неговиот колега од спротивната страна Џиџи Буфон дебитирал, имаше неколку добри интервенции и ги спречи обидите на Дибала и Ремзи.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе