Јувентус

Сари доби отказ, веќе не е тренер на Јувентус

Сите италијанските медиуми пишуваат дека Маурицио Сари добил отказ, одлуката наскоро и официјално ќе биде соопштена од клубот. 

Денеска се одржал итен кризен состанок меѓу претседателот Андреа Ањели, директорите на клубот и Маурицио Сари.
 
На Сари му се заблагодариле за досегашната работа и му врачиле отказ. Елиминацијата од Лигата на шампионите му пресуди на италијанскиот стратег.
 
Освојувањето на Скудетото не му донесе многу поени на Сари кај раководството кое веќе одамна цели на европска титула, успесите во домашното првенство се нешто нормално за Јувентус.
 
Најголем фаворит за наследник на Сари е Маурисио Покетино, а се споменува и името на Симоне Инзаги.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе