Фудбалерите на Болоња се сплотени во едно

Сансоне: Не се бориме за опстанок, ниту за Европа, туку за Михајловиќ

Никола Сансоне вели дека никој не е помотивиран од нив, болеста на Михајловиќ дополнително ги сполтила играчите на Болоња кои сега дишат како едно.

Натпреварот против Бреша го покажа карактерот на Болоња, на полувреме губеа со 3-1, но откако преку видео конференција на полувремето им се јави Михајловиќ, тие излегоа на теренот и го добија мечот со 4-3.

А потоа играчите одејќи накај дома со тимскиот автобус застанаа до болницата каде е сместен тренерот и му отидоа под прозор каде го скандираа неговото име.

Офанзивниот играч на Болоња, Никола Сансоне ја објаснува моменталната ситуација во тимот.

„Неговата болест силно не погоди и има така силна сплотеност меѓу нас и тренерот“, вели Сансоне за „Скај Спорт Италија“.

„Навистина сме обединети како тим и прекрасно е да се почувстува како сме поврзани. По минатиот меч сакавме пријатно да го изненадиме и на патот кон дома застанавме да го посетиме“.

„Го сакаме тренерот бидејќи е толку искрен, толку јасен и ни се допаѓа таа негова чесност. Не се бориме за опстанок, ниту за Европа, туку за нашиот Михајловиќ“.

Денеска Болоња има тежок меч, ја пречекува Рома.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе