Интересни сцени во последните мигови од мечот Милан-Аталанта

Сакаше да го провоцира Ибра па си го доби: Имам повеќе голови отколку што ти имаш одиграно натпревари!

Златан Ибрахимовиќ и Дуван Запата си разменија провокации во финишот од мечот помеѓу Милан и Аталанта, Колумбиецот замери за бројот на пенали кои ги имаат добиено „росонерите" оваа сезона а Швеѓанецот му одговори во свој стил.

Аталанта синоќа го надигра Милан на Сан Сиро и си замина со победа од 0-3 и три бода. Во финишот од мечот, домаќините бараа пенал, а додека судијата вршеше „тивка“ проверка со ВАР, Златан Ибрахимовиќ и Дуван Запата си разменија провокации. 

Колумбиецот замери за бројот на пенали кои ги имаат добиено „росонерите“ оваа сезона и му дофрли на Ибра: „Не можете натпревар без пенал. Го сакаш пеналот број 13?“ 

Швеѓанецот не остана покус и во свој стил му одговори: „Што зборуваш? Имам постигнато повеќе голови отколку ти што имаше одиграно натпревари“. 

Златан Ибрахимовиќ навистина има повеќе погодоци (498) отколку Дуван Запата одиграни натпревари (371).

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе