Олимписки игри

САД и Андоновски тргнаа со убедлив пораз на Олимписките игри (ВИДЕО)

Женската фудбалска репрезентација на САД која цели на олимпиското злато, со пораз од 3-0 од Шведска го почна натпреварувањето. 

Селекцијата на САД на која селектор е Македонецот, Влатко Андоновски доживеа тежок пораз на стартот од Олимпијадата.
 
Швеѓанките беа подобри во текот на целиот натпревар и на крајот победија убедливо со 3-0.
 
Два гола беа дело на Блекстениус, еднаш погоди Хуртиг. Американките двапати ја погодија стативата.
 
Но ништо не е загубено за САД, ова е само прв меч од групната фаза. Во групата се селекциите уште и селекциите на Австралија и Нов Зеланд. Во четвртфиналето одат најдобрите две од групата и најдобрите две третполасирани од трите групи.
 

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе