Голд куп

САД го победи Мексико и го освои Голд купот (ВИДЕО)

Селекцијата на САД, го победи Мексико со 1-0 со гол во 117. минута и го освои Голд Купот. 

Американците по седми пат победија на шампионатот на Северна и Централна Америка и Карибите откако синоќа го добија финалето против Мексико со 1-0.
 
Погодокот го постгна Мајлс Робнсон во 117. минута.
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе