Необичен подарок

Руски хокеар доби калашников затоа што беше најдобар играч на натпреварот! (ВИДЕО)

Звучи лудо, но вистина е, хокеарскиот голман Савели Кононов доби пушка АК-47 затоа што беше најзаслужен за победа на својот тим. 

Ижстал Ижевск со 3-2 го победи ривалот Челмет, најголемите заслуги за триумфот ги има голманот Кнонов.
 
Победата толку им значела што голманот доби пушка АК-47. Можеби изгледа бизарно во денешно време, но очигледно дека во Русија и тоа е можно.
 
На Савели Кононов пушката му беше предадена од капитенот на тимот бидејќи од соиграчите бил изгласан за играч на мечот.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе