Дресот веќе беше промовиран и се најде на продажба во многу продавници

Русија одбива да го носи новиот дрес, Адидас место руски, им направи српски дизајн (ФОТО)

Русија пред една недела ги промовираше новите дресови со кои ќе треба да настапи на Европското првенство, но сега играчите одбиваат да ги носат откако Адидас направи мала грешка во дизајнот.

Репрезентациите полека почнуваат да ги презентираат новите дресови со кои ќе настапат на континенталниот собир во 2020, промоција минатата недела направи и Русија.

Сепак, „зборнајата“ одбива да го носи дресот и за последните два натпревари од квалификациите против Белгија и Сан Марино ќе го носи стариот. Причина е грешката во дизајнот која ја има направено Адидас.

Спорни се боите на ракавите, кои треба да го симболизираат знамето на Русија, но тие се поставено обратно и дизајнот наликува на знамето на Србија.

Германскиот производител на опрема се извини и најави дека ќе ја исправи грешката во најбрзо можно време.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе