Серија А

Роналдо во финишот со два гола за шест минути му донесе победа на Јуве во Удине (ВИДЕО)

Јувентус беше пред пораз од Удинезе, но Кристијано Роналдо постигна два гола пред крајот на мечот и победи со 2-1. 

Јуве не смее да си дозволи кикс, а денеска беше блиску до него, сепак Роналдо беше спасителот за старата дама.
 
Удинезе поведе уште во десетата минута со гол на Молина, а потоа Јувентус се мачеше да дојде до израмнување.
 
 
Во 83. минута Јувентус доби пенал откако еден од играчите на Удинезе играше со рака во живиот ѕид при шут на Роналдо од слободен удар. Португалецот погоди од белата точка за израмнување на 1-1.
 
 
Шест минути подоцна Роналдо со глава реализираше за победа од 2-1.
 
Во следното коло Јувентус го пречекува Милан во меч кој можеби ќе биде одлучувачки за место во Лигата на шампионите.
 

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе