Серија А

Роналдо влезе како џокер од клупата и спречи Јувентус да го доживее првиот пораз (ВИДЕО)

Аталанта беше на добар пат прва да го земе скалпот на Јувентус во Серија А оваа сезона, но Кристијано Роналдо влезе како џокер од клупата и спречи пораз на незгодното гостување во Бергамо.

„Старата Дама“ останува без пораз, избраниците на Алегри попладнево беа во незавидна ситуација во Бергамо, губеа со 2-1 и играа со играч помалку, но Кристијано Роналдо влезе од клупата и донесе бод.

Јувентус добро го започна мечот и поведе веќе во 2. минута со автоголот на Џимшити. Запата во 24. минута одлично се ослободи од својот чувар и неодбранливо биеше за 1-1.

Бентанкур на стартот од вториот дел заработи втор жолт картон и исклучување, а само три минути подоцна, Запата погоди по втор пат за голема радост на Аталанта и водство на домаќините од 2-1.

Кристијано Роналдо потоа влезе во игра, и по еден корнер во 78. минута, ЦР7 се најде на право место и реализираше со глава  од пет метри за 2-2 . Во судиското надополнување за предност од 2-3 погоди Бонучи, но голот оправдано беше поништен поради офсајд ситуација.

Во дуелот на браќата Инзаги, Симоне беше поуспешен од Филипо откако Лацио со 0-2 триумфираше на гостувањето кај Болоња. Каљари со 1-0 ја совлада Џенова, а со истиот резултат Парма стигна до победа кај Фиорентина. Сампдорија со 2-0 го совлада Киево.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе