Серија А

Роналдо влезе и даде два гола, Јувентус убедлив против Специја (ВИДЕО)

Кристијано се врати на терените по три недели пауза поради ковид-19, ЦР7 влезе од клупата и даде два гола во убедливата победа на Јувентус против Специја.

По два нерешени натпревари во низа, „старата дама“ им се врати на победите во Серија А, вечерва избраниците на Пирло убедливо триумфира на гостувањето кај Специја.

Гостите поведоа во 14. минута, МекКини несебично го проигра Мората за 0-1. Домаќините сепак одговорија во 32. минута, Побега го матираше Буфон за 1-1.

По десетина минути игра во продолжението, Пирло реши дека е време за промена, го извади Дибала од игра и го вметка Кристијано Роналдо. ЦР7 беше надвор од стројот три недели поради ковид-19, но му беа потребни само три минути да се запише во листата на стрелци.

Португалецот доби топка во фор, се ослободи и од голманот и погоди за 0-2.

Во 67. минута, Рабио зголеми на 1-3 откако убаво се ослободи од противникот и итро биеше по земја на првата статива, за десет минути подоцна Кристијано Роналдо по втор пат да постигне гол.

Киеза беше соборен во шеснаесетникот, Роналдо ја изведе најстрогата казна и со „паненка“ од белата точка донесе 1-4.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе