ЦР7 со една нога во Манчестер

Роналдо се договорил со Сити, „граѓаните“ на Јувентус му го понудиле Стерлинг

Според пишувањата на АС, Кристијано Роналдо начелно се договорил со Манчестер Сити, „граѓаните" сега треба да пронајдат заеднички јазик со Јувентус.

Кристијано Роналдо со една нога е во Манчестер Сити, како што пренесува АС, ЦР7 и „граѓаните“ начелно постигнале договор, Португалецот треба да потпише до 2023 година и да заработува 15 милиони евра нето по сезона, иако е потребно да се испеглаат уште некои детали.

Весникот вели дека сега Манчестер Сити треба да се договори со Јувентус, „старата-дама“ бара 25-30 милиони евра да го продаде офанзивниот фудбалер.

Шампионот на Англија не сака да ја плати оваа сума и преферира да понуди играч во замена. Јувентус е подготвен за трампа, но позициите на двата клубови се различни.

„Старата дама“ го бара Габриел Жесус, играч кој не е на продажба според Пеп Гвардиола. Манчестер Сити пак го нуди Рахим Стерлинг, кој не е по мерак на Јувентус, „бјанконерите“ сакаат да донесат напаѓач а не крило.

За трансфер на Кристијано Роналдо во Манчестер Сити пренесе и португалскиот новинар Гонсалво Лопес, кој на Твитер напиша дека „Роналдо во Манчестер Сити е завршена работа“.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе