Голема партија на Португалецот

Роналдо: Ова е менталитетот кој ви е потребен во Лигата на шампионите

Кристијано Роналдо не може да го сокрие задоволството по неговата голема партија која го однесе Јувентус во четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Роналдо вечерва ја покажа својата големина, беше главен во големиот пресврт. Јуве имаше негатива од 2-0 по првиот меч, но благодарение на три гола на Португалецот го продолжува сонот за трофејот од Лигата на шампионите.
 
„Ова требаше да биде посебна ноќ и таква беше, не само поради головите, туку поради тимот и неверојатниот менталитет. Ова е менталитетот кој ви треба во Лигата на шампионите, на вистинската патека сме“, изјави Роналдо за „Скај Спортс Италија“.
 
„Поради ова Јувентус ме купи, да помогнам во магични ноќи како оваа. Атлетико е навистина тежок противник, но и ние сме силни и покажавме дека заслуживме да одиме понатаму“.
 
„Прерано е да зборуваме за финалето, ајде да одиме чекор по чекор“.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе