Долго ќе го памети мечот

Роналдо нокаутираше редарка, па како извинување и подари дрес (ФОТО)

Кристијано Роналдо на загревањето пред дуелот помеѓу Јанг Бојс и Манчестер јунајтед успеа да нокаутира редарка откако со топка ја погоди во глава, ЦР7 потоа како извинување и подари дрес.

Едно лице кое беше задолжено за редот на синоќешниот дуел помеѓу Јанг и Манчестер јунајтед во Лигата на шампиони, долго време ќе го памети овој натпревар.

На загревањето пред мечот, Кристијано Роналдо шутираше од врвот на шеснаесетникот, но наместо да ја затресе мрежата, директно во глава погоди една редарка, која беше свртена со грб, односно внимаваше што се случува на трибините и не можеше да се одбрани.

Таа веднаш падна на земја, на помош притрчаа и другите редари, а пристигна и Кристијано Роналдо да се извини за својот потег. Португалецот не остана само на зборови, на редарката и остави и убав сувенир, односно неговиот дрес.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе