Серија А

Роналдо не запира, изедначи рекорд на Батистута и Кваљарела во триумфот на Јуве кај СПАЛ (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо го одигра 1.000-от натпревар во својата кариера и изедначи рекорд на Батистута и Кваљарела во победата на Јувентус од 1-2 на гостувањето кај СПАЛ.

Уште една вечер во Серија А во знакот на Кристијано Роналдо, Португалецот против СПАЛ два пати испиша историја. Гостувањето на „Паоло Маца“ беше 1.000-от натпревар во професионалната кариера на ЦР7, кој потоа изначи рекорд на Батистута и Кваљарела.

Кога кон финишот на првиот дел погоди за 0-1, Кристијано Роналдо стана само третиот играч во историјата на Серија А кој постигнувал гол на 11 натпревари во низа.

По еден час игра, Ремзи атрактивно погоди и ја префрли топката преку голманот на СПАЛ за 0-2. До крајот на мечот, домаќините намалија на 1-2 со голот на Петаља од пенал, но немаа сила да го изненадат актуелниот шампион и лидер на табелата.

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе