Португалија

Роналдо не престанува да дава голови за Португалија и да руши нови рекорди (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо постигна гол во пријателски меч за Португалија против Катар, неговата земја победи со 3-0, а тој постави нови рекорди. 

Португалија немаше квалификациски меч, па одигра пријателска против Катар и победи со 3-0.
 
Кристијано Роналдо постигна гол, вкупно 112. за репрезентацијата на Португалија и само ја зголеми бројката во категоријата во која е најдобар.
 
Тој стана и единствениот фудбалер кој дал гол на 46 различни репрезентации.
 
За него ова беше 180 настап за Португалија што е рекорд за европски фудбалер.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе