Манчестер јунајтед

Роналдо ги помина медицинските тестови, следува комплетирање на трансферот во Манчестер јунајтед

Кристијано Роналдо ги помина задолжителните медицински тестови, сега следува потписот на договорот со Манчестер јунајтед. 

Манчестер јунајтед претходно објави дека е постигнат договор со Јувентус за трансферот на Кристијано Роналдо, а сега се средуваат формалностите до потписот со Португалецот.
 
Роналдо очекувано без проблеми ги помина медицинските прегледи и наскоро ќе стави потпис на договорот.
 
Манчестер јунајтед и Роналдо се договорија за двегодишна соработка. Португалецот се очекува да дебитира на следниот натпревар на тимот, по репрезентативната пауза.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе