Роналдо асистираше, Манџукиќ стрелаше, Јувентус се покажа како пресилен за Наполи (ВИДЕО)

„Бјанконерите" покажаа дека во моментов им нема рамен во Италија, Јувентус се врати од еден гол негатива и со 3-1 ја доби дерби пресметката со Наполи во Торино.

Седум од седум за „Старата Дама“, Јувентус покажа дека владее во Италија откако вечерва со 3-1 го совлада главниот конкурент за „Скудетото“.

Наполи можеби поведе со голот  на Мертнес во 10. минута, но избраниците на Алегри покажаа шампионски менталитет и на крајот се радуваа на трите бода.

Роналдо во 26. минута го „измести“ Хисај и нафрли од левата страна, за Манџукиќ од пет метри со глава да изедначи на 1-1. Хрватот веќе на стартот од вториот дел донесе предност за Јувентус.

ЦР7 биеше од 20 метри, тропката заврши во стативата а Манџукиќ добро ја следеше целата акција и рутински ја затресе празната мрежа за 2-1.

Наполи потоа остана и со играч помалку откако Марио Руи заработи втор жолт картон и исклучување за сите дилеми околу победникот беа решени во 76. минута. По еден корнер, Роналдо ја префрли топката на подалечната статива каде Бонучи со лизкачки старт погоди за 3-1 и се искупи за грешката при водечкиот погодок на гостите.

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.