Серија А

Роналдо асистираше, Манџукиќ стрелаше, Јувентус се покажа како пресилен за Наполи (ВИДЕО)

„Бјанконерите" покажаа дека во моментов им нема рамен во Италија, Јувентус се врати од еден гол негатива и со 3-1 ја доби дерби пресметката со Наполи во Торино.

Седум од седум за „Старата Дама“, Јувентус покажа дека владее во Италија откако вечерва со 3-1 го совлада главниот конкурент за „Скудетото“.

Наполи можеби поведе со голот  на Мертнес во 10. минута, но избраниците на Алегри покажаа шампионски менталитет и на крајот се радуваа на трите бода.

Роналдо во 26. минута го „измести“ Хисај и нафрли од левата страна, за Манџукиќ од пет метри со глава да изедначи на 1-1. Хрватот веќе на стартот од вториот дел донесе предност за Јувентус.

ЦР7 биеше од 20 метри, тропката заврши во стативата а Манџукиќ добро ја следеше целата акција и рутински ја затресе празната мрежа за 2-1.

Наполи потоа остана и со играч помалку откако Марио Руи заработи втор жолт картон и исклучување за сите дилеми околу победникот беа решени во 76. минута. По еден корнер, Роналдо ја префрли топката на подалечната статива каде Бонучи со лизкачки старт погоди за 3-1 и се искупи за грешката при водечкиот погодок на гостите.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе