Серија А

Рома не блескаше, но ги освои трите бода против Удинезе (ВИДЕО)

Рома со минимални 1-0 го победи Удинезе и запиша три нови бода со кои се врати на четвртата позиција на табелата, Абрахам беше единствениот стрелец на мечот. 

Рома денеска не блескаше, но ја оствари целта, со победа над Удинезе се рехабилитираше од поразот од Верона.
 
Единствениот погодок на мечот се случи во 36. минута кога Калафиори одлично се проби по левата страна, асистираше до Абрахам кој постигна гол за 1-0.
 
Во 90. минута Пелегрини заработи втор жолт картон, тоа не влијаеше на резултатот, но Рома ќе биде без својот капитен за мечот против големиот градски ривал, Лацио, дуел кој се игра во следното коло.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе