Серија А

Рома може да жали, Јуве со десет играчи се спаси од пораз, два гола на Роналдо (ВИДЕО)

Рома може да жали што не го победи Јувентус, водеше 2-1, имаше шанси и за поголема предност, имаше и фудбалер повеќе, но не успеа да ги освои трите бода, Кристијано Роналдо е спасителот на старата дама. 

Јувентус беше блиску до пораз во дербито со Рома, Џеко можеше да го докрајчи шампионот, но на крајот Роналдо спасуваше.
 
Рома поведе со гол на Верету во 31. минута од пенал, во 44. минута Роналдо исто така со удар од белата точка изедначи на 1-1.
 
Но во следната минута Верету постигнува уште еден гол и го враќа водството на Рома, овој пат од 2-1.
 
По десет минути игра во второто полувреме Џеко се најде во фантастична позиција, и кога сите мислеа дека ќе реализира, тој ја погоди левата статива.
 
Во 62. минута маките на Јувентус се зголемија, Рабио за сосема непотребен старт заработи втор жолт картон и беше исклучен од игра.
 
Веднаш потоа следуваше нова шанса на Џеко, овој пат му одбрани Шчесни, босанскиот фудбалер не реализира две идеални можности.
 
Казната стигна во 69. минута кога Роналдо со небесен скок погоди со глава за конечни 2-2.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе