Серија А

Рома „испука“ четири гола за едно полувреме, прва победа за „волчицата“ оваа сезона (ВИДЕО)

Рома се радува на првиот триумф во новата сезона, вечерва „волчицата" одигра спектакуларно прво полувреме и го совлада Сасуоло со 4-2.

Лоренцо Пелегрини ја инспирираше Рома за „покер“ во провото полувреме. Фудбалерот од средниот ред забележа три асистенции и помогна неговиот тим на пауза да замине до предност од 4-0.

Тој најпрво од корнер нафрли за 1-0 со голот на Кристанте. Џеко зголеми на 2-0 во 19. минута, а 180 секунди подоцна Мхитарјан погоди во своето деби на додавање на Пелегрини. Италијанецот потоа му асистираше и на Клајверт за 4-0 во 33. минута.

Во продолжението од мечот следуваше мало опуштање, Берарди постигна голчиште од слободен удар во 52. минута, а истиот играч во 73. минута ги постави конечните 4-2 и го ублажи поразот на Сасуоло.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе