Серија А

Рома го победи Лече, Дибала даде гол и се повреди (ВИДЕО)

Рома со 2-1 го победи Лече кој долго време во мечот играше со фудбалер помалку, Пауло Дибала даде гол од пенал, но при шутот заработи повреда. 

Рома дојде до планираните три бода, но не одигра некој убедлив натпревари, тимот на Мурињо доминираше во текот на целиот меч, но не успеа порано да го реши прашањето околу победникот.
 
Резултатот беше отворен уште во 6. минута кога по асистенција од Пелегрини, Смолинг погоди со глава за водство од 1-0.
 
Во 22. минута Лече остана со играч помалку откако капитенот Хјулманд поради остар старт врз Белоти заработи директен црвен картон.
 
Но и покрај тоа што беа со играч помалку, Лече на пет минути до крајот на првиот дел успеа да го израмни резултатот со гол на Стефеца.
 
По само три минути игра во вториот дел Рома го врати водството со гол од пенал на Дибала кој при шутот се повреди и го напушти теренот. Се работи за повреда на бутниот мускул.
 
До крајот на мечот се играше на половината на Лече, но Рома не успеа да постигне трет гол. Конечниот резултат беше 2-1.
 

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе