Македонецот е на излезна врата од португалскиот клуб

Ристовски е отстранет од првиот тим на Спортинг, влегол во војна со тренерот

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски влезе во кавга со тренерот на Спортинг Лисабон, Рубен Аморим, отстранет е од првиот тим и најверојатно ќе го напушти клубот до крајот на преодниот рок. 

Според португалскиот медиум „О Жого“, тренерот Рубен Аморим не бил задоволен од залагањето на тренинзите на Стефан Ристовски и затоа не го ставил во составот за претходните средби.
 
Ристовски незадоволен од таквата одлука, бурно реагирал по што бил отстранет од тимот и деновиве сам тренирал.
 
Раководството на Спортинг Лисабон му дало поддршка на тренерот Аморим и сега бараат клуб кој ќе го купи Ристовски до крајот на преодниот рок кој истекува во пенделник.
 
Ристовски претходно се поврзуваше со клубови од Бундеслигата и Серија А, а има шпекулации и за интерес од Бешикташ и Ваљадолид.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе