Ја загрева атмосферата во пресрет на лутото дерби на Ливерпул

Ришарлисон го „пецна“ Ван Дајк: Го имам издриблано, можам да ви набројам тројца подобри дефанзивци

Напаѓачот на Евертон, Ришарлисон реши да го „пецне" Вирџил ван Дајк во пресрет на дербито на Мерсисајд, вели дека дефанзивецот на Ливерпул не е ништо посебен и тој може да наброи тројца подобри играчи на таа позиција.

Во недела, Евертон го пречекува Ливерпул во лутото градско дерби. Постоеа шанси, „црвените“ на овој меч да стигне до пехарот од Премиерлигата кој го чекаат 30 години, но откако Манчестер Сити го победи Арсенал со 3-0, нема да гледаме шампионско славје на овој ден.

Сепак, тоа не значи дека пресметката на Гудисон Парк нема да биде интересна, Евертон сигурно ќе сака да му зададе удар на локалниот ривал и дополнително да ја одложи прославата.

Дека може да очекуваме возбудлив дуел, навестуваат коментарите на Ришарлисон кој реши да го „пецне“ Вирџил ван Дајк.

Холанѓанецот важи за еден од најдобрите дефанзивци во светот, минатата сезона ја одигра на врвно ниво и беше прогласен за најдобар фудбалер според УЕФА пред Лео Меси и Кристијано Роналдо, а малку фалеше да ја добие и престижната „Златна топка“, која ја загуби од Лео Меси само за неколку гласа.

„Луѓето зборуваат многу за него, да, се работи за добар дефанзивец, но не е ништо посебен, го имам издриблано. Беше избран помеѓу тројцата најдобри во светот и имаше одлична сезона, но јас сметам дека има неколку подобри дефанзивци од него и веднаш можам да ви ги набројам: Тиаго Силва, Маркињос и Серхио Рамос“ – порача напаѓачот на Евертон.

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе