Премиерлига

Ридигер двоен стрелец, Челси се спасуваше од пораз кај Лестер (ВИДЕО)

Возбудлив натпревар на „Кинг пауер" стадионот, Челси поведе со голот на Ридигер, Лестер направи пресврт за десет минути, па истиот играч ги спасуваше „сините" од пораз.

Во првиот натпревар од 25. коло во Премиерлига, Лестер и Челси одиграа 2-2. По прво полувреме без погодоци, гостите поведоа на стартот од вториот дел. Се изведе корнер од левата страна, Ридигер скокна највисоко и донесе 0-1.

Лестер сепак брзо го сврте резултатот во своја корист, Барнс изедначи на 1-1 во 54. минута, а Чилвел донесе предност од 2-1 во 64. минута.

Во 71. минута од мечот, по еден прекин, Ридигер повторно скокна највиско и донесе 2-2. До крајот на мечот двата тимаа имаа шанси да стигнат до победа, но мораа да се задоволат со поделба на бодовите.

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе

Потребно е неодложно формирање на државен фонд кој ќе овозможи во прв момент преживување во оваа ситуација...

повеќе

Во време кога пандемијата на коронавирусот и понатаму е вон контрола, најдобар економски исход на кој би можеле да се надеваме е рецесија која ќе биде подлабока од онаа со финансиската криза во 2008 година. 

повеќе