Копа Либертадорес

Реми со четири голови меѓу Бока и Ривер во првото финално Суперкласико! (ВИДЕО)

Без победник заврши првиот меч од мега финалната пресметка во Копа Либертадорес меѓу лутите ривали Бока Јуниорс и Ривер Плата, 2:2 беше резултатот на Бомбонера. 

Финалето меѓу Бока Јуниорс и Ривер Плата имаше фантастичен почеток со четири погодоци но без победник. Големите ривали одиграа 2-2 на Ла Бомбонера во Буенос Аирес.
 
Аргентинското „Суперкласико“ според многумина е најголемото градско дерби во светот, Бока и Ривер одиграле 248 натпревари но ова е нивна прва пресметка во финалето на Копа Либертадорес, најпрестижното јужноамериканско натпреварување.
 
Домаќинот, Бока Јуниорс два пати водеше. Поведе со 1-0 преку Абила, но Прато брзо изедначи на 1-1, сепк на одморот заминаа со предност откако Бенедето постигна гол. Но по 15 минути игра во вториот дел со автогол на Изкердоз Ривер дојде до реми.
 
Реваншот од финалето на Копа Либертадорес се игра на 24 ноември.
 

Во дипломатијата како гранка од јавно политичкиот живот професионалните кадри треба да бидат повеќе застапени од политичките.

повеќе

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе