Премиерлига

Реми во дербито на Стемфорд Бриџ, Челси и Манчестер јунајтед ги поделија бодовите (ВИДЕО)

Челси и Манчестер јунајтед одиграа 1-1 во големото дерби на Стемфорд Бриџ, Жоржињо беше во центарот на вниманието и при двата погодоци.

Челси имаше посед и повеќе шанси но не успеа да го победи Манчестер јунајтед кој немаше да биде чудно и да го добие овој натпревар.
 
Карик се определи за дефанзивна тактика, играта ја препушти комплетно на Челси и од контра напади се обидуваше да го загрози голот на Менди.
 
Челси можеше да поведе уште во четвртата минута но Хадсон Одои наместо да му ја подаде на Вернер кој беше сам, реши да шутира и Де Хеа го одбрани неговиот удар.
 
Во 31. минута Ридигер со шут од далечина ја погоди пречката од голот на Манчестер јунајтед.
 
Резултатот беше отворен по пет минути игра во второто полувреме кога по една катастрофална грешка на Жоржињо, Џејдон Санчо постигна гол за водство на Манчестер јунајтед од 1-0.
 
Во 68. минута беше досуден пенал за Челси, па Жоржињо доби шанса од белата точка да се искупи за грешката и му успеа, даде гол за израмнување на 1-1.
 
Во последните моменти од мечот Ридигер имаше голема шанса, од идеална позиција шутна високо над голот по што судијата отсвире крај.
 
На овој резултат се израдуваа Манчестер Сити и Ливерпул кои се доближија до Челси.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе