ПМФЛ

Реми со шест гола во Штип, Брегалница во судиското продолжение се спаси од пораз против Шкендија

Во меч со пресврти, Шкендија беше на чекор до првата победа оваа сезона, но Брегалница со гол на Дујовски во судиското продолжение дојде до бод. 

Брегалница и Шкендија одиграа одличен меч, домаќините двапати водеа, а на крајот се спасуваа од пораз.
 
Брегалница поведе со погодок на новото засилување Алтипармаковски во 12. минута, Шкендија израмни со автогол на Азиновиќ во 59. минута. Три минути подоцна штипјани со гол на Стојанов го вратија водството, а Ибраими во 81. минута израмни на 2-2.
 
Шкендија во 89. минута со гол од пенал на Дориев направи пресврт и поведе со 3-2, се чинеше дека дојде до првата победа, но во 92. минута Дујовскки со убав гол израмни на 3-3, што беше и конечен резултат.
 
Македонија Ѓорче Петров со убедливи 5-1 славеше во скопскиот дуел против Скопје. Шкупи со 2-0 победи на гостувањето ај Пелистер.
 
Академија Пандев со 2-0 го победи Тиквеш во Кавадарци, со истиот резултат Ренова славеше против Борец. Немаше голови на дуелот меѓу Работнички и Струга ТЛ.
 
Табела по 3. коло:
 
1. Академија Пандев 7
2. Шкупи 7
3. Ренова 7
4. Македонија ЃП 6
5. Струга 5
6. Работнички 4
7. Брегалница 3
8. Борец 3
9. Шкендија 2
10. Скопје 2
11. Тиквеш 1
12. Пелистер 0

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе