Се зголеми долгот на клубот од Олд Трафорд

Рекордни плати и рекордни загуби, Манчестер јунајтед го откри финасискиот извештај за минатата сезона

Манчестер јунајтед го откри финансискиот извештај за сезоната 2021/22, „ѓаволите" прикажаа за нив рекордна загуба од 115,5 милиони фунти.

Долговите на Манчестер јунајтед пораснаа откако клубот од Олд Трафорд за финансиската година која завршува на 30. јуни прикажа за нив рекордна загуба од 115,5 милиони фунти.

И покрај тоа што приходите пораснале за 18% и се искачиле на бројката од 583 милиони фунти, клубот секоја недела губел нешто над 2 милиони фунти.

Една за причините за загубите е зголемувањето на сметката за плати по трансферите на Кристијано Роналдо, Џејдон Санчо и Рафаел Варан.

Сметката за плати пораснала за 19,1% во однос на претходната сезона и изнесува 384,2 милиони фунти, што е рекордна бројка за било кој тим од Премиерлигата и надминување на рекордот на Манчестер Сити од 355 милиони фунти.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе