„Кралевите“ го меркаат и Египјанецот

Реал сака да направи страшен напад, нуди пари и услугите на Азар за да го купи Салах

Медиумите од Англија пренесуваат дека Реал Мадрид ќе се обиде да го ангажира Мохамед Салах, „кралевите" на Ливерпул ќе му го понудат Еден Азар плус одредена сума на пари.

Мохамед Салах игра во извонредна форма, според Јирген Клоп, во моментов нема подобар фудбалер од Египјанецот, но и покрај тоа, Ливерпул одбива да му ги исполни барањата на напаѓачот за неделна плата од 500.000 фунти.

Ова остава простор за трансфер на Мохамед Салах и според пишувањата на Сан, Реал Мадрид подготвува понуда. Се очекува „кралевите“ да го донесат Килијан Мбапе, но очигледно Флорентино Перез сака да направи страшен напад, па еподготвен на маса да го стави Еден Азар плус одредена сума на пари за да дојде до услугите на напаѓачот на Ливерпул.

Еден Азар во 2019 беше купен за 100 милиони евра, плус додатни 50 милиони во бонуси, но фудбалерот од Белгија имаше драстичен пад во формата по преселбата во Мадрид, па неговата вредност сега е далеку помала.

Останува да се види дали „црвените“ ќе бидат заинтересирани за една ваква зделка, особено што Еден Азар е 18 месеци постар од Мохамад Салах.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе