Реал Мадрид

Реал Мадрид во српски фудбалер гледа наследник на Бензема

Реал Мадрид е во потрага по нов напаѓач кој полека треба да го замени Карим Бензема како прв шпиц на тимот.

Според „АС“, кралевите сакаат да го ангажираат 21-годишниот српски фудбалер Лука Јовиќ.
 
Јовиќ во моментов настапува за Ајнтрахт Франкфурт како позајмен играч од Бенфика. Тој има импресивна полусезона во Бундеслигата каде со 13 голови е прв стрелец.
 
Реал Мадрид во Јовиќ гледа идеална долгорочна замена за Карим Бензема.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе