Ла Лига

Реал Мадрид убедлив против Гранада, кралскиот клуб е осамен на врвот (ВИДЕО)

Реал Мадрид со 4-1 победи на гостувањето кај Гранада и сега е осамен на чело на табелата во Ла Лига по вчерашниот кикс на Севиља. 

Реал Мадрид одигра одлична партија, покажа кој е кој и со четири гола и освои трите бода од гостувањето кај Гранада.
 
Серијата ја отвори Асенсио уште во 19. минута, а шест минути подоцна Начо Фернандез зголеми на 2-0.
 
Гранада успеа да се врати во мечот, во 34. минута Суарез реализираше за 1-2, со тој резултат се замина на полувремето.
 
По десет минути игра во вториот дел, Винисиус Жуниор реализираше за 3-1, веќе стана јасно кој ќе биде победникот на овој меч.
 
Работите за Реал Мадрид беа дополнително олеснети во 67. минута кога Мончу заработи црвен картон, а точка на мечот стави Менди со гол во 76. минута.
 
По 13 одиграни кола Реал Мадрид има 30 бода, два повеќе од Севиља и Реал Сосиедад.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе