„Операција 200“

Реал Мадрид скрои план како да го купи Пол Погба

Според „Марка“, Реал Мадрид силно посакува да го ангажира Пол Погба, затоа има направено и конкретен план кој треба да почне да го реализира.

Манчестер јунајтед ја зголеми цената на Погба на 200 милиони фунти, „Црвените ѓаволи“ не сакаат да слушнат за помала сума, но кој ќе ја достави бараната сума ќе го добие фудбалерот.

Реал Мадрид има план кој го нарекуваат „Операција 200“. Тоа е продажба на барем тројца од пет фудбалери со цел да се соберат средства за да се купи Погба.

Фудбалерите кои би можел Реал Мадрид да ги продаде се Герет Бејл, Хамес Родригез, Дани Себаљос, Марко Асенсио и Иско.

Реал Мадрид има проблем да го продаде Бејл кој не е во планoвите на Зидан, но поради богатиот договор Велшанецот не сака да мрда од Бернабеу. Клубот прави напори да го продаде, а како заинтересиран се појавува Тотнем.

Хамес Родригез долго време се поврзува со Наполи, а за можна дестинација се споменува и Атлетико Мадрид.

Иско и Асенсио исто така се ставени на пазарот со цени од по 80 милиони евра. Екипите од Манчестер се интересираат за нив, но има и други клубови кои ги сакаат.

Дани Себаљос е мета на Арсенал, иако се поврзува и со Тотнем.

Реал Мадрид веќе потроши голема сума во овој преоден рок ангажирајќи ги Азар, Јовиќ и Милитао. Поради финансиски баланс неопходен за финансискиот ферплеј, шпанскиот гигант треба и да продава ако сака да го ангажира и Погба. Токму поради тоа е направен планот „Операција 200“ кој треба да се реализира во наредниот период.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе