Реал Мадрид

Реал Мадрид се интересирал за Пјонтек и сега жали што не го купи пред Милан

Полскиот фудбалер, Кшиштов Пјонтек импресионира во првите натпревари за Милан, а за него заинтересиран бил и Реал Мадрид, само не притиснал доволно силно, а сега жали за тоа.

Пјонтек имаше фантастично деби во Серија А, одигра маестрална полусезона во Џенова и го привлече вниманието на себе. Милан беше најконкретен и успеа да го купи во јануари.
 
Микал Пробиерц, кој му беше тренер на Пјонтек во Краковија, открива дека и Реал Мадрид бил заинтересиран за напаѓачот и сега жали што не го купи пред Милан.
 
„Засега одлично му оди и ги прави сите потребни чекори за да стане голем фудбалер на интернационално ниво“, вели Пробиерц за „Газета дело Спорт“.
 
„Сигурен сум дека Милан сега ќе се врати во топ четири клубови во Серија А. Потоа, во иднина тој ќе стане ѕвезда која ќе вреди и за Реал Мадрид“.
 
„Навистина мислам дека директорите на Реал Мадрид жалат што не вложија силен напор за да го купат во јанури. Навистина се интересираа за него, но Милан го посакуваше повеќе“.
 
„За италијанските фанови, особено росонерите, е одлично тоа што можат да го гледаат секој викенд“. 
 
„Сигурен сум дека со неговиот карактер и однесување од секој аспект на играта, тој ќе биде еден од најголемите напаѓачи на неговата генерација“.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе