Интересна статистика, се буди ли „кралот“?

Реал Мадрид не дозволи ниту да му шутнат во рамките од голот на два меча по ред! (ФОТО)

Интересна статистика, најпрво Севиља, а потоа и Осасуна не успеаа да шутнат во рамките од голот на Реал Мадрид.

Реал Мадрид не ја почна најдобро сезоната, но оствари добри резултати на последните два натпревари, победи на гостување кај Севиља со 1-0, а потоа на свој терен со 2-0 ја совлада Осасуна.

Против Севиља, Куртоа за прв пат сезонава ја сочува својата мрежа, но противникот не упати ниту еден шут во рамките на неговиот гол.

Против Осасуна бранеше Ареoла, но ниту нему не му шутнаа, и тој не требаше да направи интервенција во текот на 90 минути.

Одбраната на Реал Мадрид функционираше одличн на овие мечеви, за 180 минути не дозволи да биде упатен ниту еден шут во рамките од голот од страна на противникот. Уникатна статистика.

Можеби со овие два натпревари Реал Мадрид најавува извлекување од кризата по која почна да се шпекулира со отказ за Зидан. 

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе