Ла Лига

Реал Мадрид киксна на Бернабеу, одигра без голови против Осасуна (ВИДЕО)

Реал Мадрид ги разочара своите навивачи откако одигра без голови против Осасуна на свој терен, битката за врвот во Примера е крајно неизвесна. 

Тимот на Анчелоти доминираше на теренот во сите 90 минути, но Осасуна ја играше својата тактика и не им дозволуваше да создаваат многу шанси за гол.
 
Карим Бензема беше блиску до убав погодок но ја погоди пречката, претходно и фудбалерите на Осасуна имаа статива.
 
Во финишот кралскиот клуб со сите сили се обидуваше да дојде до погодок, но не го најде патот до мрежата, мечот заврши 0-0.
 
Интересно е на табелата во Ла Лига, на врвот дури четири екипи имаат ист број на бодови, по 21. Реал Мадрид, Севиља, Бетис и Реал Сосиедад се изедначени, од нив само Бетис има 11 одиграни меча, другите три по 10.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе