Шпански Суперкуп

Реал Мадрид го доби класикото против Барселона за пласман во финале (ВИДЕО)

Реал Мадрид го добл Ел Класико дуелот против Барселона кој траеше 120 минути, кралскиот клуб победи со 3-2 и се пласираше во финалето на шпанскиот Суперкуп. 

Шпанскиот Суперкуп се игра во Саудиска Арабија во вид на фајнл-фор турнир. Првиот меч беше вечерва меѓу шпанските великани Реал Мадрид и Барселона.
 
Реал Мадрид го отвори резултатот во 25. минута со гол на Винисиус Жуниор кој погоди по асистенција од Бензема. На четири минути пред крајот Лук де Јонг погоди за израмнување на 1-1.
 
Во 72. минута Бензема постигна гол и го врати водството на Реал Мадрид, но десетина минути подоцна Ансу Фати реализираше со глава и изедначи на 2-2. Со тој резултат завршија регуларните 90 минути.
 
Во продолжението по еден контра напад, Валверде погоди во 98. минута и донесе победа за Реал Мадрид од 3-2.
 
Второто полуфинале на програмата е утре а во него играат Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе