Суперкуп на Шпанија

Реал Мадрид е освојувач на шпанскиот Суперкуп (ВИДЕО)

Реал Мадрид со 2-0 го победи Атлетик Билбао и го освои Суперкупот на Шпанија, Модриќ и Бензема ги постигнаа погодоците, а Куртоа одбрани пенал. 

Реал Мадрид победи на Суперкупот на Шпанија кој овојпат се играше во фајнл-фор формат во Саудиска Арабија.
 
Откако во полуфиналето ја совладаа Барселона, во денешното финале Реал Мадрид беше подобар од Атлетик Билбао.
 
Резултатот го отвори Лука Модриќ со убав гол во 38. минута од натпреварот. Со водство на Реал Мадрид од 1-0 се замина на полувремето.
 
По седум минути игра во вториот дел, Карим Бензема од пенал реализираше за предност од 1-0.
 
Во 87. минута Атлетик Билбао доби пенал, а Милитао кој играше со рака доби црвен картон. Но ударот на Гарсија го одбрани Тибо Куртоа.
 
На крајот Реал Мадрид заслужено се радуваше на освоениот трофеј.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе