Примера

Реал Мадрид добро се испоти за да го победи Ваљадолид, Винициус е херојот на кралевите (ВИДЕО)

Реал Мадрид со минимални 1-0 го победи Ваљадолид, Жуниор Винициус кој влезе во текот на второто полувреме беше херојот на кралскиот клуб на овој меч. 

По лошото прво полувреме во кое речиси и да немаше шанси, Реал Мадрид тргна многу поодлучно кон голот на Ваљадолид во текот на вториот дел.
 
Во 58. минута Зидан направи тројна измена, од игра ги извади Јовиќ, Иско и Одриозола, а ги внесе Карвахал, Асенсио и Жуниор Винициус и тоа се покажа како одличен потег.
 
Само седум минути подоцна Винициус постигна погодок кој беше и единствен на натпреварот, Реал Мадрид победи со 1-0.
 
Брзо по примениот гол Ваљадолид можеше да израмни, но Куртоа имаше фантастична интервенција.
 
Реал Мадрид можеше да даде уште некој гол во финишот, но Лука Модриќ и Жуниор Винициус не реализираа убави шанси.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе