Примера

Реал ја доби битката за Мадрид и се искачи на второто место на табелата во Примера! (ВИДЕО)

Реал Мадрид со 3-1 го доби големото градско дерби против Атлетико и тоа на гостински терен и се искачи на втората позиција на табелата во Примера. 

Реал Мадрид ја потврди големата форма во која игра во моментов, кризата е минато, кралевите повторно покажуваат моќ.
 
Дербито беше отворено уште во 16. минута кога Касемиро најдобро се снајде во шеснаесетникот на Атлетико и со ножички му донесе водство на Реал Мадрид од 1-0.
 
Десет минути подоцна Атлетико Мадрид преку Гризман го изедначи резултатот на 1-1. При акцијата на домаќините се чини дека имаше фаул, но ВАР пресуди дека погодокот е регуларен.
 
Во финишот од првото полувреме беше досуден пенал за Реал Мадрид, и тука имаше контроверзија, прашањето беше дали Винициус беше фаулиран внатре или надвор од шеснаесетникот. Одлуката на судијата не беше променета, Рамос од белата точка го врати водството на кралскиот клуб.
 
Конечните 3-1 ги постави Герет Бејл по асистенција на Модриќ во 74. минута, ова беше 100. гол за Велшанецот во дресот на Реал Мадрид.
 
Со овој триумф Реал Мадрид го помина Атлетико на табелата и се искачи на втората позиција, има пет бода негатива зад Барселона но таа утре го игра својот меч, му гостува на Атлетик Билбао.
 

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе