Го надвладаа емоциите и заплака

Реал го промовираше Лопетеги: Вчерашниот ден беше најтажен во мојот живот, но денешниот е најсреќен

Хулен Лопетеги вели дека вчерашниот ден кога доби отказ од Шпанија на 24 часа пред светско е еден од најтажните во неговиот живот, но затоа пак денешниот е најсреќен бидејќи потпиша за Реал

По турбулениот ден кој го имаше „Фуријата“ и шокантниот отказ кој му беше врачен на Хулен Лопетеги на 24 часа пред почетокот на мундијалот, стратегот вечерва се појави пред новинарите, но во друга улога.

Реал Мадрид не трошеше многу време и веднаш го промовираше Хулен Лопетеги за нов тренер на церемонија која се одржа во ложата на Сантијаго Бернабеу.

„Возбуден сум бидејќи ова е ден кога треба да се биде возбуден. Најпрво сакам да му се заблагодарам на претседателот Флорентино Перез и на Реал Мадрид за довербата која ми ја укажавте и одговорноста која ми ја доделивте. Знам што значи да се биде тренер на овој клуб, и што се бара од мене“ – изјави Хулен Лопетеги.

„Ќе го дадам максимумот за продолжиме да пишуваме историја. Чувствувам дека сум кадарен за оваа голема авантура и верувам дека ќе имам сила и енергија за овој предизвик“.

Стратегот потоа се расплака кога објаснуваше за цунамито кое го предизвика неговиот ангажман во Реал Мадрид и заминувањето од кормилото на Шпанија на ден пред почетокот на Светското првенство.

„Вчерашниот ден, по оној кога почина мојата мајка, веројатно беше најтажен во мојот живот“ – рече Лопетеги со солзи во очите. „Но овој ден е најсреќниот во мојот живот, па сакам уште еднаш да им се заблагодарам на сите во Реал, веќе се чувствувам дел од ова семејство“.

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе

Ако нешто е направено спротивно на законот, тогаш тоа што е направено е ништовно по силата на правото (ipso iure). 

повеќе

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе