Ла Лига

Реал без Зидан на клупата до убедлива победа кај Алавес (ВИДЕО)

Реал Мадрид се опорави од шокантната елиминација во Копа дел Реј со одлично издание и убедлива победа од 1-4 на гостувањето кај Алвес.

Без Зинедин Зидан на клупата, „кралевите“ лесно го победоа Алавес. Французинот поради ковид-19 не можеше да седи на клупата, но неговото утсуство не се почувствува, Реал Мадрид славеше со убедливи 1-4.

Касемиро погоди со глава по еден прекин за 0-1 во 15. минута, Бензема постигна атрактивнен гол од врвот на шеснаесетникот за 0-2 во 41. минута, а пред самиот крај на првиот дел, Азар се најде осамен пред голманот на Алавес и го матираше за 0-3.

По еден час игра, Хоселу намали на 1-3, но тоа беше се што направија домаќините. Бензема со својот втор гол во 70. минута ги потврди трите бода.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе