Срамни сцени на стадионот во Софија

Расизам и фашизам од бугарските навивачи на мечот против Англија, судијата два пати го прекинуваше натпреварот! (ВИДЕО)

Срамни сцени на трибините во Софија за време на мечот меѓу Бугарија и Англија, мајмунски извици и фашистички симболи од страна на бугарските навивачи поради кои натпреварот беше прекинуван. 

Квалификацискиот меч меѓу Бугарија и Англија на двапати беше прекинуван откако домашните фанови со мајмунски крици на расна основа ги навредуваат дел од гостинските играчи. Тие не само што ги игнорираа барањата на организаторот да прекинат, туку со фашистички поздрав го потврдуваа нивниот примитивен став.
 
УЕФА сигурно ќе реагира на ваквото однесување на бугарските навивачи кое е оценето како шокантно, Бугарија ќе добие казна, а се очекува таа да биде и ригорозна.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе