Во пресрет на мечот меѓу Јунајтед и Фулам

Раниери: Мурињо прв ми посака добредојде

Жозе Мурињо и Клаудио Раниери долго време немаа добар однос, но работите се променија кога Лестер ја освои шампионската титула во Англија, сега Португалецот и Италијанецот се пријатели.

Престојниот викенд Манчестер јунајтед го пречекува Фулам, Мурињо и Раниери ќе имаат нова средба.

Тие двајца имаа вербални војни кога едниот беше тренер на Интер а другиот ја водеше Рома. Тогаш Жозе го нарече Клаудио вечно втор бидејќи и покрај годините кои ги имаше, немаше освоено голем трофеј.

Но работите се променија кога Раниери ја освои титулата со Лестер. Мурињо му симна капа на Италијанецот кој сега открива дека 

Жозе прв му посакал добредојде кога тој беше назначен за нов тренер на Фулам.

„Жозе е фантастичен човек, тој беше првиот кој ми прати порака и ми рече „Добредојде“, откри Раниери.

„Тој е многу пријателски човек. Го познавам долго време, откога дојде во Челси. Со мене се однесуваше многу културно во секој момент“.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе