Лига на нации

Рамос погоди 25 пенали во низа, а вечерва промаши два за 23 минути (ВИДЕО)

Серхио Рамос е виновникот што Шпанија одигра 1-1 на гостувањето кај Швајцарија, дефанзивецот два пати промаши од белата точка, вториот шут му беше особено очаен.

„Црвената фурија“ сама си ја закомплицира ситуацијата во Групата 4 од Лига А, по поразот на гостувањето кај Украина, вечерва избраниците на Луис Енрике одиграа само 1-1 на гости кај Швајцарија.

Домаќините поведоа со голот на Фројлер во 26. минута, за во продолжението од мечот Серхио Рамос два пати да промаши од белата точка. Дефанзивецот имаше погодено 25 пенали во низа, но вечерва не реализираше два удари од 11 метри во период од 23 минути.

Гостите сепак дојдоа до бод, во финишот од мечот, Жерард Морено погоди за 1-1. Шпанија сега во последното коло ќе треба дома да слави против Германија доколку го сака првото место на табелата и пласман на Ф4 турнирот.

На вториот натпревар од Група 4, Германија со 3-1 ја совлада Украина. Гостите поведоа со голот на Јаремчук, но „панцерите“ брзо го свртеа резултатот во своја корист. Сане изедначи на 1-1, а Вернер во 33. минута донесе 2-1. Напаѓачот на Челси во 64. минута погоди по втор пат и ги реши сите дилеми околу трите бода.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе