Паднал договор

Ралф Рангник ќе го води Манчестер јунајтед до крајот на сезоната

Ралф Рангник и Манчестер јунајтед постигнале договор тој да биде нивниот привремен тренер до крајот на сезоната. 

63-годишниот Рангник ја напушта неговата работа во Локомотив Москва каде беше шеф за развој на рускиот клуб, и се сели во Манчестер јунајтед.
 
Според „Атлетик“, тој се договорил со Манчестер јунајтед во наредните шест месеци да биде тренер, а потоа уште две години да биде консултант на клубот.
 
Се верува дека Рангник откако ќе ја доврши оваа сезона, на тренерското место во Јунајтед ќе пристигне Маурисио Покетино.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе