Го навлече гневот на сите

Ракитиќ ги налути фановите но и директорите на Барса, една фотка може да биде пресудна за иднината на Хрватот

Иван Ракитиќ е на мета на фановите на Барселона а му се налутија и директорите откако на социјалните мрежи беше објавена слика од Хрватот со насмевка на лицето само неколку часа по срамната елиминација од Лигата на шампионите

По поразот од 4-0 на Енфилд, фудбалерите на Барса добиле два дена одмор, а Иван Ракитиќ решил да замине на панаѓур во Севиља, од каде потекнува неговата сопруга, која ја запозна додека го носеше дресот на „андалузијците“. 

И тоа веројатно немаше да биде проблем доколку на социјалните мрежи не се појавеше слика од Иван Ракитиќ со насмевка на лицето покрај Хосе Мариа Дел Нидо Караско, син на поранешниот претседал на Севиља. 

Па фановите веднаш збеснаа и го нападнаа играчот како може да биде во вакво расположение само неколку часа по срамната елиминација од Лигата на шампионите. 

Според РАК1, вознемирени се и директорите од бордот на Барселона, па оваа ситуација може да биде перфектно алиби за Жозеп Мариа Бартомеу да го прегази дадениот збор за нов побогат договор и да го стави на продажба Хрватот. 

Иван Ракитиќ требаше да добие покачувања на платата уште минатото лето, но лидерите на клубот побара трпение од играчот откако неколку други фудбалери добија нови договори. Тоа требаше да се случи ова лето, но со оглед на тоа дека пристигнува Френки де Јонг, Барса може да се раздели со репрезентативецот на „коцкастите“.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе