ПМФЛ

Работнички во Лига Европа, Скопје и Пелистер испаднаа во втора лига

Работнички со 3-2 го совлада Скопје со што си обезбеди место во Лига Европа и го исфрли противникот во втората лига каде што е и Пелистер, Победа ќе игра бараж откако беше подобра од Ренова со 1-0.

Во интересен меч во кој два пати имаше негатива, Работнички со 3-2 го победи Скопје кој и покрај одличните игри во вториот дел од сезоната не успеа да се спаси.
 
Скопје преку Дмир и Кофи два пати имаше водство, но Работнички со голови на Петковски и Кировски го изедначуваше резултатот. Христијан Кировски во 82. минута со својот втор гол овој пат од пенал ја донесе големата победа за својот тим.
 
Овој резултат и одговараше на Победа која со триумф од 1-0 над Ренова се спаси и ќе игра бараж за останување во Првата лига.
 
Шампионот Шкендија со 4-0 го совлада Пелистер кој исто така се враќа во втората лига.
 
Шкупи со 4-1 го победи Вардар и го освои четвртото место кое најверојатно ќе му донесе место во Лига Европа. За да не се случи тоа треба Пелистер да направи големо изненадување и да го освои Купот на Македонија во финалето со Шкендија.
 
Силекс се надеваше дека Шкупи нема да победи, само во тој случајн нивната победа на гостувањето кај Академија Пандев од 2-1 ќе ги однесеше на четвртото место. Но ништо од тоа, тие имаа солидна сезона која ја завршија на петтата позиција.
 
Конечна табела:
 
1. Шкендија 91
2. Вардар 56
3. Работнички 52
4. Шкупи 51
5. Силекс 50
6. Академија Пандев 42
7. Ренова 41
8. Победа 38
9. Скопје 35
10. Пелистер 34

Прашањето е претенциозно, интенционално и суштински погрешно формулирано, не го задоволува т.н. троен тест на единство и е итро, манипулативно и сугестивно.

повеќе

Ако Владата е искрена пред нацијата во своите намери да го сочува националното достоинство на македонскиот народ треба да го сподели оригиналниот текст на амандманските интервенции во Уставот.

повеќе

Настрана од прашањето околу името, зачленувањето во НАТО ќе има реперкусии по нашиот животен стандард, реперкусии кои не смееме да ги занемариме, реперкусии поради кои ниту под уставното име не треба да прифатиме зачленување во НАТО.

повеќе