ПМФЛ

Работнички победи во Ѓорче Петров, три бода и за Шкендија и Шкупи

Работнички со 2-0 славеше на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров, Шендија со истиот резултат победи кај Скопје, а Шкупи со 3-0 беше подобар од Борец. 

Фото: ФК Работнички
Скопското дерби меѓу Македонија Ѓорче Петров и Работнички им припадна на гостите.
 
Головите ги постигнаа Стојкоски во 50. минута, и Лука Станковски пред самиот крај на мечот. Македонија ЃП долго време играше со фудбалер помалку поради црвен картон на Младеновски во 52. минута.
 
Шкендија со голови на Нафиу во првото и Кривак во второто полувреме дојде до гостинска победа над Скопје од 2-0.
 
Шкупи беше убедлив против Борец, победид со 3-0, Сандеј Адетуњи беше стреллец на два гола, а резултатот го отвори Цветановски.
 
Ренова со гол на Селмани во 92. минута од пенал ја победи Струга Трим Лум со 1-0.
 
Брегалница со голови над Алтипармаковски и Додев славеше над Тиквеш со 2-0 во дуел на новите прволигаши.
 
Немаше голови на натпреварот меѓу Пелиситер и Академија Пандев.
 
Табела 7 коло:
 
1. Шкупи 14
2. Академија Пандев 14
3. Ренова 14
4. Работнички 14
5. Струга ТЛ 12
6. Шкендија 10
7. Брегалница 10
8. Македонија ЃП 9
9. Борец 7
10. Скопје 5
11. Пелистер 2
12. Тиквеш 2
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Работнички

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе