Квалификации за Лига Европа

Работнички ја доби првата битка со Хонвед

Работнички со 2-1 славеше во првиот натпревар од квалификациите за Лига Европа против Хонвед, македонскиот тим може да жали што не го направи тоа многу поубедливо.

На натпреварот кој се играше на тренинг центарот на ФФМ, „Петар Милошевски“, Работнички беше подобар тим и победата над фаворизираниот Хонвед можеше да биде изразена со повеќе голови разлика.

Резултатот беше отворен по половина час игра кога по асистенција од Оливер Пеев, Петар Петковски постигна гол за водство од 1-0.

За жал Работнички не успеа да го издржи првото полувреме без примен погодок иако немаше доволно закани од противникот. Во судиското продолжение од првиот дел Наџи со вистинска бомба од далечина изедначи на 1-1.

По 15 минути игра во вториот дел Работнички успеа да го врати водството, Шаркоски постигна гол по центаршут на Стевановиќ за 2-1.

До крајот на мечот Душан Стевиќ и Филип Петковски пропуштија убави шанси за гол.

Реваншот во Будимпешта се игра во вторник од 18 часот, предност за Работнички ќе биде тоа што ќе се игра пред празни трибини поради казната која ја издржува Хонвед.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.